İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ (BPH)

Prostat her erkekte bulunan ve meninin içeriğine prostat sıvısını üreten bir bezdir. Prostat bezi idrar kesesinin altında ve önünde yer alan ve dış idrar kanalını çevreleyen kestane büyüklüğünde bir organdır.

Prostat bezinin görevi; meninin sıvılaşmasını sağlar.Prostat sıvısının içinde spermlerin canlılığı için gerekli maddeler yer alır.

İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ (BPH)

Normal bir prostatın ağırlığı 18 – 20 gram civarındadır. Büyümüş bir prostatta bu ağırlık 200 hatta bazen 250 grama kadar varabilir. 40 yaşını aşmış erkeklerde vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak prostat bezi büyüme başlar. 60 yaşın üstündeki erkeklerin % 50’si, 70-80 yaşlarındaki erkeklerin % 80’i, prostatın kanser olmayan büyümesi ya da tıbbi terimi ile “Benign Prostat Hiperplazisi” (BPH) problemi yaşar. Bütün tedavi yöntemleri; prostatın büyümesi ile idrar yoluna yaptığı baskıyı azaltmak veya ortadan kaldırma amacına yöneliktir.

 

BELİRTİLERİ

Prostat bezinin yaşlanmayla birlikte büyümesi ve idrar kanalına baskı yapmaya başlaması, çeşitli şikayetlere sebep olur.

Prostat büyümesi;

  • sık idrara çıkmak,
  • geceleri idrar hissi ile uyanmak,
  • idrara başlarken bir süre beklemek,
  • idrarı kesik kesik yapmak,
  • idrar yaparken zorlanma,
  • idrarın çatallı çıkması,
  • mesaneyi tam olarak boşaltamama,
  • tuvaletten çıktıktan çok kısa bir süre sonra tekrar idrar hissi duymak,
  • ani idrar sıkışmaları hissetmek,
  • bazen idrarı tutamamak belirtileriyle kendini gösterir.

Birçok erkek bu şikayetler yüzünden yaşam tarzlarını değiştirmek zorunda kalır. Tuvaletlerini oturarak yapma zorunluluğu, uzun yolculuğa çıkamama, geceleri sık sık tuvalete kalkış yüzünden yaşanan uykusuzluk gibi.

Kabızlıkla, üşütmekle, uzun süre sabit oturma ile bu belirtiler daha da artabilir. İdrar kesesi, daralmış olan idrar yolundan dışarı idrarı atmakta zorlanır ve kasılma gücü giderek kaybetmeye başlar. Zamanla, içindeki idrarı boşaltamaz duruma gelir. Hastalık zamanında tedavi edilmezse böbrekler de zarar görür ve böbrek yetmezliği oluşabilir.


23 May 2016

Op.Dr. Tevfik Sarıkaya Özel OFM Hastanesi'nde hizmet vermektedir.

Mezun olunan okullar

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi 2004

Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği 2006 - 2011

Deneyimler

Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Asistanı 2006 - 2011

Sivas Numune Hastanesi  Üroloji Uzmanı 2012- 2013

Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı 2013 - 2014

Şanlıurfa Özel Hastane Üroloji Uzmanı 2014 - 2015

Antlya Özel Medisu Hastanesi 2015-2016

uroloji uzmanim, üroloji uzmanım, üroloji, üroloji antalya, ofm üroloji, sertleşme sorunu, boşalma sorunu, böbrek taşı, iktidarsızlık, üroloji uzmanı, böbrek taşı, Antalya Böbrek Ağrısı, Antalya böbrek hastalıkları, Antalya Böbrek Taşı Tedavisi, Antalya Böbrek Taşı Belirtisi, antalya böbrek taşı neden olur, antalya böbrek taşı düşürme, böbrek taşı ağrısı, böbrek taşı düşürme, böbrek taşı nasıl düşürülür, böbrek taşı belirtileri, Antalya Mesane Kanseri, mesane tümörü, çocuk ürolojisi, antalya çocuk üroloji doktoru, antalya prostat kanseri, kısırlık, antalya kısırlık, varikosel, antalya varikosel, antalya idrar yolu enfeksiyonu, idrar kaçırma, antalya idrar kaçırma, sertleşme problei, iktidarsızlık, üreter taşı, sistit, Antalya Sistit Tedavisi, up darlık, üretra darlığı, bel soğukluğu, antalya bel soğukluğu, inmemiş testis. antalya inmemiş testis, sünnet, antalya sünnet, hipospadias, antalya hipospadias, antalya üretra darlığı, antalya up darlığı, antalya inmemiş testis, iktidarsızlık antalya, üroloji, üroloji antalya, üroloji doktoru antalya, PROSTAT KANSERİ ANTALYA
antalya idrar yolu enfeksiyonu, idrar kaçırma, antalya idrar kaçırma, sertleşme problei, iktidarsızlık, üreter taşı, sistit, Antalya Sistit Tedavisi, up darlık, üretra darlığı, bel soğukluğu, antalya bel soğukluğu, inmemiş testis. antalya inmemiş testis, sünnet, antalya sünnet, hipospadias, antalya hipospadias, antalya üretra darlığı, antalya up darlığı, antalya inmemiş testis, iktidarsızlık antalya, üroloji, üroloji antalya, antalya üroloji, antalya üroloji doktoru üroloji doktoru antalya, PROSTAT KANSERİ ANTALYA, böbrek taşı, Antalya Böbrek Ağrısı, Antalya böbrek hastalıkları, Antalya Böbrek Taşı Tedavisi, Antalya Böbrek Taşı Belirtisi, antalya böbrek taşı neden olur, antalya böbrek taşı düşürme, böbrek taşı ağrısı, böbrek taşı düşürme, böbrek taşı nasıl düşürülür, böbrek taşı belirtileri, Antalya Mesane Kanseri, mesane tümörü, çocuk ürolojisi, antalya çocuk üroloji doktoru, antalya prostat kanseri, kısırlık, antalya kısırlık, varikosel, antalya varikosel