Sıkça Sorulan Sorular

Erkeklerde mesane (idrar kesesi) tabanında yer alan ve dış idrar yolunun ilk kısmını çepeçevre saran bir organdır.

Erkeklerde ergenlik dönemi sonrası faaliyete geçen prostatın en önemli görevi meninin sulandırılması ve meni içindeki spermlerin vücut dışında belli bir süre sağlıklı yaşayabilmesini sağlamaktır. Böylece spermlerin kadınların yumurtasını döllemeleri için gerekli ortam sağlanmış olur.

Erkek çocuk prostatı ile birlikte doğar. Prostat bir hastalık değil bir organdır. Prostat hastalığı olarak eksik ifade edilen hastalık ise prostatın iyi huylu büyümesidir (BPH).

İyi huylu prostat büyümesi (BPH) prostat kanserinden tamamen farklı bir hastalıktır. Bu konuda sık yapılan hatalardan biri bu iki hastalığı birbirine karıştırmaktır. Prostat kanseri, prostatın iyi huylu büyümesinden (BPH) bağımsız olarak gerçekleşir. Bilinmesi gereken diğer bir önemli nokta ise bu iki hastalığın tedavilerinin de tamamen farklı olmasıdır.

Evet bu ameliyattan sonra prostat kanserine yakalanma ihtimali yine de devam eder. Prostat kabaca tarif edilecek olursa portakalda olduğu gibi meyve bölümü ve kabuk bölümü (Kapsül) olarak iki bölümden oluşur. Prostatın iyi huylu büyümesi daima iç taraftaki meyve bölümünden kaynaklanır.

Bu nedenle yapılan tüm ameliyat teknikleri (TUR, Greenlight lazer veya açık ameliyat) prostatın iç tarafına yöneliktir. Yani meyve çıkartılır ama kabuk kalır. Prostat kanseri ise çok sıklıkla dış bölüm yani prostatın kapsülünden (kabuk) kaynaklanır. Bu nedenle bu ameliyatlardan sonra prostat kanseri olma ihtimali devam edeceği için yıllık prostat muayenelerine aksatılmadan devam edilmesi gerekmektedir.

İyi huylu prostat büyümesi tedavisinde uygulanan ameliyatlardan sonra ereksiyonda (sertleşmede) değişiklik oluşmaz. Ancak cinsel ilişki sonunda boşalmada (ejakülasyon) dışarı atılan meni için mesaneye (idrar kesesi) doğru geri gelebilir. Bu durum herhangi bir sağlık problemine yol açmamakla beraber meni idrarla beraber dışarıya atılır. Çocuk sahibi olmayı planlayan hastaların bu durumu ve çözümlerini doktorlarına danışmaları ve bilgi almaları gerekmektedir.

Dr. Tevfik  Sarıkaya

Sizde sormak istediklerinizi iletin!

uroloji uzmanim, üroloji uzmanım, üroloji, üroloji antalya, ofm üroloji, sertleşme sorunu, boşalma sorunu, böbrek taşı, iktidarsızlık, üroloji uzmanı, böbrek taşı, Antalya Böbrek Ağrısı, Antalya böbrek hastalıkları, Antalya Böbrek Taşı Tedavisi, Antalya Böbrek Taşı Belirtisi, antalya böbrek taşı neden olur, antalya böbrek taşı düşürme, böbrek taşı ağrısı, böbrek taşı düşürme, böbrek taşı nasıl düşürülür, böbrek taşı belirtileri, Antalya Mesane Kanseri, mesane tümörü, çocuk ürolojisi, antalya çocuk üroloji doktoru, antalya prostat kanseri, kısırlık, antalya kısırlık, varikosel, antalya varikosel, antalya idrar yolu enfeksiyonu, idrar kaçırma, antalya idrar kaçırma, sertleşme problei, iktidarsızlık, üreter taşı, sistit, Antalya Sistit Tedavisi, up darlık, üretra darlığı, bel soğukluğu, antalya bel soğukluğu, inmemiş testis. antalya inmemiş testis, sünnet, antalya sünnet, hipospadias, antalya hipospadias, antalya üretra darlığı, antalya up darlığı, antalya inmemiş testis, iktidarsızlık antalya, üroloji, üroloji antalya, üroloji doktoru antalya, PROSTAT KANSERİ ANTALYA
antalya idrar yolu enfeksiyonu, idrar kaçırma, antalya idrar kaçırma, sertleşme problei, iktidarsızlık, üreter taşı, sistit, Antalya Sistit Tedavisi, up darlık, üretra darlığı, bel soğukluğu, antalya bel soğukluğu, inmemiş testis. antalya inmemiş testis, sünnet, antalya sünnet, hipospadias, antalya hipospadias, antalya üretra darlığı, antalya up darlığı, antalya inmemiş testis, iktidarsızlık antalya, üroloji, üroloji antalya, antalya üroloji, antalya üroloji doktoru üroloji doktoru antalya, PROSTAT KANSERİ ANTALYA, böbrek taşı, Antalya Böbrek Ağrısı, Antalya böbrek hastalıkları, Antalya Böbrek Taşı Tedavisi, Antalya Böbrek Taşı Belirtisi, antalya böbrek taşı neden olur, antalya böbrek taşı düşürme, böbrek taşı ağrısı, böbrek taşı düşürme, böbrek taşı nasıl düşürülür, böbrek taşı belirtileri, Antalya Mesane Kanseri, mesane tümörü, çocuk ürolojisi, antalya çocuk üroloji doktoru, antalya prostat kanseri, kısırlık, antalya kısırlık, varikosel, antalya varikosel